Uncategorized

logo tasarımı

logo tasarım

Logo nedir? Lafız fehvaı olarak köken muhaliflığı dilimizde amblem olan, bir nöbetin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, fehvaını, karakterini sembolize eden şekillerdir. Bir logo tasarımı anlamsal olarak nöbetletmenin yahut organizasyonun sütun olarak yaptığı nöbeti sembolize edebileceği gibi, markanın kendi fehvaı ile bile sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çallıkışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı bâtınerik ve anlamlara ehil kabil.

Sorusu sorulduğunda kelime fehvaının dışında, birkötü logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasarım esnasında tasarımı meydana getirecek olan nefer yahut kuruma neyin ve kesinlikle aktarıldığı olabildiğince önemlidir. öbür taraftan logo tasarım çallıkışmasını meydana getirecek nefer yahut kurumun sizi kesinlikle anladığı ve logo çallıkışmanızı kesinlikle bileğerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çallıkışma sizin, nöbetletmenizin ve bundan sonraki çallıkışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasarım çallıkışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol bileğil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin bileğnöbettirilmiş ve düzenlenmiş hali yahut marka bâtınin yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çallıkışmalara logo bileğil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş yerı ile faaliyette kâin şirketler bâtınin henüz çok tercih edilebilir. Biricik bir sektörde faaliyet gösteren nöbetletmelerin ekseri logoları kolü oyun eder. Lakin takkadak şu denli kol ile uğraşılıyorsa bütün sektörleri logoda afişlemek imkansızdır.

Logo ne nöbete yarar?
İşletmeler bâtınin logo yahut logotype eğer olmazsa olmazlardandır. Her kesinlikle markası sıfır bir pres eğer olmazsa logo yahut logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz mevsim aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile alay malay gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. önceki halini düşünmeye çallıkışın. Markaların logoları olmadan bihakkın marka olmaları üzere imkansızdır.

Bu sebeple nöbetletmenize kurumsal bir düşünce hazırlayarak yolunuza muhakkak adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasarım” çallıkışması ile sarrafiyelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon gibi bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) söylem eder. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca bazı kişilerin bir manzarate tanılamanmasını sağlayan nöbetaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayrım edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayan nitelik, font, şekil ve görsellerdir.

Süssüz, emeksiz anlaşılır, sınırırlanması emeksiz, olası evetğunca azca sayıda renkten oluşorospuıdır. Her çyeksan baskı ve kısım tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok ufak tefek ölçülerde teferruatlar kaybolmamalı, çok eke ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçübile ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Gayrı şirket ya da ürünlere ilişik logolar ile karışıklığa sebep vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya eke mazarrat verir.

Logo düşüncemcıyı bileğil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun düşüncemcısı Paul Rand’e nazaran logoyu üreten düşüncemcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili bünyeun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin derunğine oranlı olmalıdır. Hassaten kurumun kendisini kesinlikle tanılamamladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin tarafısaf lüzumlu rengi lüzumlu şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü mevsim de dürüstılda lakırtııcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişik ürün ya da şirket bâtınin logo tasarlanacağı mevsim o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri hakkında haber sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı mevsim simgenin taşıyacağı fehva bakımında bu haber çok önemlidir.

logo tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir