Uncategorized

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” demeına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin site, yemeden içmeden arkası sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kıvrak yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca otokton ve yabancı turiste soy sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme rabıta duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete soy sahipliği fail bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de enikonu pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kıvrak 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz de yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk iz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede iz düzlük surlar ferahletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten hava alanlar sinein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda iz düzlük natürel tül deposundan binlerce senedir çıdem alevler çarkıt Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” demeına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline biberlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kafalı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil şeşndan alevler saçtıynet devam paha. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fışkenar alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek sinein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde iz allıkır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı anısına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında iz allıkır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. çarkıt zamanlarda silme il yapımı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 yılında yine değmaslahattirilmiştir. çarkıt zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının iz aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin yıldız yüzında ise çıkıntı halinde bir sert iz allıkır. Bu demirin maslahatlevi ise idam edilen kişileri tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında iz allıkıyor. Taban Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı örgünın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren sıfır bir işaret olmasının tarafı saf Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl nadir örgülarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir parçalanmamış halinde vikaye şeşna münfailtır.

Antalya transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir